49°15'58.997"N 13°59'46.784"E

---------------------------------------

AKTUÁLNÍ TEPLOTA VODY:
měřeno v (10:44)

20.8 °C

HISTORIE MĚŘENÍ

---------------------------------------

Aktuální počasí a průtok řeky

pokusy

7.9.2010 - Téměř pět tisíc lidí se podepsalo za záchranu jezu

Štěkeň – Řízení kvůli udělení vodního práva je od jara pozastaveno. V říjnu bude schůze.

Jez ve Štěkni

Každá řeka má svoji nejlepší šlajsnu. Na Vltavě to je Lyra v Krumlově, Berounka má svůj berounský kanál, na Ohři se klepete před peřejí Hubertus. Sázava si na vás brousí zuby na celé soustavě jezů mezi Týncem a Pikovicemi a na Lužnici zase cáká Kvěchův mlýn pod Táborem. No a na Otavě se každej pořádnej vodák těší, až dopádluje přes poslední volej, co je schovanej mezi stinným stromořadím, až na jez Štěkeň. To je totiž ta vyhlášená šlajsna otavská. Je trochu jiná, než ty na ostatních řekách. Možná by se k ní dala přirovnat vltavská Lyra, ale to jen stěží.

Chvála štěkeňské šlajsny

Je to už dávno, co jsem jel po Otavě s deseti až dvanáctiletýma špuntama z našeho oddílu. Právě Štěkeňská šlajsna u který je docela dobrý tábořiště nám sloužila k potrénování právě týhle zkušenosti.

Jez Přeborovice

Pohled vpravdě symbolický. Na mysli tane otázka: ke komu je vlastně ta zelená elektrárna zelená? Co na to řekly ryby? Že mlčely? Asi (se) lekly, že by tu někde mohl být proud… vody. Foto © E. Tesař

Otava vodácká

Řeka Otava byla kdysi po stovky let významnou dopravní tepnou. Za středověku i novověku vzkvétala na jejích poklidných vlnách a v nebezpečných soutěskách voroplavba i lodní doprava. Pohlédneme-li v dnešní době na vyschlé koryto pod malými vodními elektrárnami většiny otavských jezů, nechce se nám tomu uvěřit. Tudy neprojede ani kajak!

Reakce na občanské sdružení jsou pozitivní

Štěkeň – Obyvatelé Štěkně nevzdávají svůj boj o záchranu jezu. Ani investor nevzdává své plány na stavbu malé vodní elektrárny.

Bitva o jez ve Štěkni nabírá na obrátkách

Štěkeň – Obyvatelé Štěkně se rozhodli udělat další krok v tažení proti malé vodní elektrárně – založili občanské sdružení.

Štěkeňští elektrárnu na jezu nechtějí

Štěkeň – Když se něco buduje, něco se tím změní. Jinak bychom se nikdy nikam nepohnuli. Je mým zájmem elektrárnu postavit, ale s respektem k původnímu jezu, tvrdí investor.

Co si myslíte o plánované vodní elektrárně ve Štěkni?

Štěkeň – Lidé ve Štěkni se proti stavbě bouří. Také proto, že podle nich ovlivní vodáckou turistiku na řece. Jaký názor na to máte vy?

Ve Štěkni vodní elektrárnu nechtějí :: Regionální :: ČT24

NÁZOR: Neberte nám náš krásný jez!

Štěkeň – Obyvatelé malebného městečka se bojí stavby elektrárny.

Napiš Komentář

Spojit s facebookem