49°15'58.997"N 13°59'46.784"E

---------------------------------------

TEPLOTA VODY
měřeno v (11:18)

14.6 °C

GRAF TEPLOTY

---------------------------------------

Aktuální počasí a průtok řeky

pokusy

Kategorie „Rady pro bezpečné splouvání“

neviditelny text

Zde uveřejňuji základní informace a zkušenostech o koupání v okolí jezu v řece Otavě ve Štěkni.

Méně zdatní plavci, by se raději neměli pokoušet skákat do jezu, nebo jej splouvat na lodi. Pro ně lze doporučit jen plavání nad jezem v klidné vodě. Pro děti jsou pak vhodné mělké břehy pod jezem, kde je menší hloubka vody a příjemné oblázky.

neviditelny text

SPLOUVÁNÍ NA LODI:

Ke sjíždění na lodi mohu jednoznačně doporučit volnou vorovou propust, která je na celém jezu pro vodáky tím nejhezčím zážitkem. Pod jezem je relativně velká hloubka cca 1,8m, takže se nebojte kamenů :) Po sjezdu raději co nejrychleji točte do levého koryta, které je volné. V prostředním je spoustu kamenů a pravé bývá zcela zahrazeno. Volte tedy nejlépe modře vyznačenou trasu na obrázku níže.

Volte nejlépe modře vyznačenou trasu.

neviditelny text

SKOKY DO VODY:

Neskákat nikam, bez předchozího prozkoumání místa!! Používejte boty do vody!

neviditelny text

TRAVERZY:

Spodní část propusti jezu je zpevněna železnými traverzami, aby se jeho betonová část tak snadno nepodemílala vodou. Tyto traverzy vykukují několik centimetrů nad hranu jezu a pod proudem vody nejsou vidět! Proto velmi důrazně nedoporučuji sjíždět propustí jezu po zadku nebo po břiše!

neviditelny text

VYŠŠÍ STAVY VODY:

Samozřejmě absolutně nedoporučují pokoušet se na jezu koupat za povodňového stavu vody! Velký pozor si však musíte dávat i při mírném vzedmutí hladiny o cca 20cm nad průměrný stav. Při normální stavu jsou boční přepady jezu bezpečné a žádné nebezpeční zde nehrozí, ovšem při avizovaném zvýšení toku o cca 20-30cm, vzniká pod přepady jezu nebezpečný váleček dlouhý zhruba 2m. Dobrý plavec se z něho dostane, ale pro méně zdatného je to opravdu velmi nebezpečné! Nejzrádnější je, že většině lidí to na první pohled nebezpečné vůbec nepřijde! Proto přikládám ještě následující fotografie. Za normálního stavu vody a za stavu o 20-30cm vyšší vodní hladiny:

OPRAVDU TOTO NEPODCEŇUJTE!!

Normální stav vody - bezpečné koupání v "bublinkách"

Hladina zvýšena o 20-30cm - Vodní válec - člověk na kánoi měl raději vybrat ke sjíždění šlajsnu!