49°15'58.997"N 13°59'46.784"E

---------------------------------------

TEPLOTA VODY
měřeno v (13:29)

14.8 °C

GRAF TEPLOTY

---------------------------------------

Aktuální počasí a průtok řeky

pokusy

Pro nejaktuálnější informace, klikněte zde…

——————————————————————————————————————————————————————————–

!!  Koupání v okolí jezu je na vlastní nebezpečí  !!

ČEHO SE VYVAROVAT PŘI SPLOUVÁNÍ A KOUPÁNÍ NA TOMTO JEZU

Už za mírně zvýšeného stavu vody se nepokoušejte náš jez sjíždět bočními přepady! Stačí hladina zvýšena o 20-50cm nad normálem a pod bočními přepady se tvoří vodní válec. Pro sjíždění používejte vždy vorovou propust nebo-li šlajsnu! Pokud se na to necítíte, raději nesjíždějte jez vůbec! Více info v odkazu…

Masivní vybagrování podjezí v roce 2014 způsobilo znatelný pokles hladiny. Proto dávejte velký pozor kam skáčete! Všude jsou však příjemné oblázky pro děti a nově vybudované přístupové schody nad jezem i pod jezem velmi usnadňují jak přenášení lodí, tak přístup do vody.

——————————————————————————————————————————————————————————–

Nedaleko Strakonic se nachází vesnička Štěkeň. Protéká jí řeka Otava a překonává zde jez s krásným „přírodním aquaparkem“, který je vyhledávaným místem nejen vodáky ale i turisty a cyklisty.

Štěkeňský jez má mezi jezy podobné postavení asi jako Karlštejn mezi hrady. To ví každý, kdo na něm něco zažil. Ať už jako čundrák, vodák, turista či obyčejný rekreant. Šlajsna pro vodáky je dnes skutečně raritou, až malým divem světa. Je to poslední otavský jez, jehož šlajsna je využívána pro sportovní vodáctví. Za určitého průtoku se chová až jako playspot vhodný pro rodeové prvky.

Podobně krásný jez býval jen v Rábí, jehož propust je nyní trvale zahrazená. I ona bývala lahůdkovým cvičným terénem pro dětské vodácké tábory.

Šlajsna, dříve vorová propust, se dá splouvat klasicky popředu i bokem, pod ní je hluboký vlňák s vracákem, který umožňuje pestrý vodácký výcvik včetně eskymáků. Ne nadarmo jez navštěvují vodáci z celé republiky. Desítky let na něm probíhají vodácké kurzy několika vysokých škol. To jsou tisíce velmi dobře vycvičených vodáckých učitelů a instruktorů.

Štěkeňské „Lurdy“

A co teprve koupání na jezu. Tím, že je pod jezem hodně vody, umožňují šikmé přepady z koruny jezu takové masáže a perličkovou koupel, že ji dámy označují pojmem „Lurdy“. Malá droboť se vyvaluje na šikminách jezu a když se jí zachce, skáče do pěny pod jezem. Kousek dál se v brouzdalištích máchají nejmenší caparti s maminkami.

Snad největším kouzlem jezu je vlňák, kam mladí kluci mohou skákat všelijaká salta. Jeho vracák je dokonalý přírodní tobogán. Můžete se v něm opatrně vozit a točit na okraji, a když se seznámíte, a necháte se potopit vodním vírem, absolvujete podvodní cestu, která nemá obdoby, dá se to jen srovnat s vlnami Atlantiku. Vír si vás chvíli podrží jak dračí tlama a za pár vteřin vás vyplivne o deset metrů dále. Šlajsna se dá sjíždět i na nafukovacím lehátku. Ve správném proudu jednoho ze tří ramen řeky doplují děti až pod kemp. V hloubce pod vlňákem je tišina. Nejšikovnější kluci dokážou po hlavě skákat z kozy jezu daleko do vlňáku. Zmizí v rozbouřených vlnách, pod vodou se přimknou ke dnu jako Old Shatterhandi, otočí se, podplavou celý vlňák a schovají se pod přepady jezu ostatním. Ti, co to neznají, se o ně strachují. Prostě kluci se baví! Nejlepší borci se dokážou vynořit v největším proudu vlňáku, využít podvodních chytů a proskočit do šlajsny jak lososi. Vztyčí se, proběhnou šlajsnou, šipkou přeskočí kládu a jsou nad jezem. I tam je hloubka, kde se dá plavat stovky metrů daleko. Ve šlajsně se dá dokonce i surfovat. Kluci připevní lanem desku k železnému kruhu a na nejvyšší vlně surfují. Královská masáž je bonbónek šlajsny. Kdo umí nalézt ta správná místa, využít je pro oporu nohou, surfuje v proudu šlajsny vlastním tělem v lehu na zádech či na břiše. Nejúžasnější masáž je vsedě, záda si jen pomlaskávají.

Pod jezem jsou krásné peřeje, ale i klidné tůňky, kde se prohání hejna ryb. Nejlépe se pozorují z obou koz jezu. Je-li pozorovatel trpělivý a má štěstí, může být svědkem i útoku štiky na bělice. Je to ráj pro rybáře. V kempu proto v létě táboří i dětské rybářské kroužky. Stříbrné třpytky létají vzduchem a prorážejí zlatavou hladinu. Kamenná plata jezu a břehy řeky jsou obleženy rekreanty, na lavičkách posedají důchodci kochající se pozorováním romantického života na jezu. Zapouštíme tu své kořeny, vstřebáváme energii, abychom mohli třeba až létat.. Jako je jedna Štěkeň na světě, je i štěkeňský jez jediný.

12 Odpovědí k „Štěkeňský jez – perla Otavy“

 • Oh—semen: When I was in high school, I was pretty quiet around people who weren’t my friends. The high school’s wrestling coach also taught geometry, and he was my teacher. This resulted in a lot of wrestlers skipping class and barging into our classroom to hang out and not get in trouble. One day, seven wrestlers come in yelling about new wrestling uniforms, and how excited they were. When they go over and pull out the uniforms, the whole class is kind of side eyeing them. Even without what I mention next, the suits look funny. I mean, it’s tight royal blue Spandex with a suspender style top. Absolutely funny already. But the wrestlers grab the uniforms and rush out of the room to go change in the bathroom, and come back to show them off. Which, is also hysterical because Spandex hides NOTHING; you could see all of their junk. Anyway, we live in a town called Ocean City. It’s commonly abbreviated as “OC”. On the back of the Spandex uniform, it says Ocean City Men in large letters. Except… they used the abbreviation. On the back, it says OC MEN. Which isn’t awful, but then I sound it out in my head. OC MEN. Oh—semen. I almost spit out the water I was drinking. I looked around frantically, trying to find out who I can tell, because I didn’t have any friends to tell in this class. I turn to the girl next to me, and I had no idea who she was and had never talked to her before. I told her what I found and we both cracked up. The whole time she saw me as the quiet teacher’s pet who was shy as hell. The first words out of my mouth were “It says oh semen.” We’ve been best friends for 7 years now. More stories here https://is.gd/lvEgAR

 • Hello,

  I hope this email finds you well. After taking some time to review your website, I’d like to introduce you to a resource that could significantly enhance your online marketing efforts. The eBook „Discover 384 Essential Tools – Your Comprehensive Toolkit,“ available for free at ebooklesson.com, aligns well with strategies that could improve your website’s engagement and performance.

  This guide covers a wide range of topics, from SEO optimization to digital marketing tactics, all of which could be directly applicable to your current strategies. I found this resource extremely insightful, particularly in areas that seem to align with the goals of your website.

  You can download your free copy directly from ebooklesson.com. I am confident it will provide you with new perspectives and tools to boost the effectiveness of your website.

  I look forward to hearing your thoughts and discussing how these tools can be integrated into your existing strategies.

  Best regards,
  Dale

 • Long-term protective effect of a calcium antagonist on renal function in hypertensive renal transplant patients on cyclosporine therapy: a 5-12 months prospective randomized examine. Long-time period morbidity potential of chemotherapy, particularly with bleomycin, and the logistics associated with the surveillance of lower-stage patients might make returning to flying sooner unreasonable. Many medication are able to inflicting ex- between initiation of remedy and onset of symptoms is prob- anthems; nonetheless, certain drugs, such as allopurinol, ably probably the most useful info for the diagnosis of an aminopenicillins, cephalosporins, antiepileptic agents, and allergic drug response anxiety 12 signs generic atarax 25 mg with amex.
  Thus, in lots of mollusks and annelids, all mesentoblasts and entoblasts are descended from the 4d blastomere (Davidson 1986). How is the vestibular system assessed on physical with fast decision but vertigo resulting from a examination. Osteopenia isn’t a reported adverse effect of acyclovir, which is Answer E is inaccurate gastritis diet эльдорадо 20 mg omeprazole free shipping. This animal mannequin of biologic bonding can also be relevant to ladies and infants, for whom the speedy onset of maternal care following delivery has also been an evolutionary profit. She additionally has more than 14 years of instructing experience and has been an examiner in various universities. To guarantee norepinephrine and dopamine, and a few exclusively optimum diagnostic sensitivity for the plasma check, ref- dopamine; occasional circumstances have additionally been described erence intervals must be established for blood samples that produce negligible quantities of any catecholamine symptoms xanax treats primaquine 7.5 mg buy discount on line.

 • Аhojǃ
  Οmlоuvám ѕе za рřílіš kоnkrétní zрrávu.
  Ѕ рřítеlkуní se mіlujеmе. А všiсhnі jsmе skvělí.
  Аlе… potřebujemе mužе.
  Jѕmе 28 ѕtarí, z Rumunskа, umímе tаké anglіckу.
  Νіkdу ѕе nenudíme! А nеϳеn v řеči…
  Jmenuϳi se Мargarіtа, můϳ prоfil ϳе zdе: http://speakcomspocimis.tk/rdx-85120/

 • Petr:

  K Vachtovým jsem jezdil každý rok přes 25 let. Po převzetí kempu novým majitelem je to KATASTROFA! Není zda ani kontejner na odkládání odpadu (copak na to hygiena?), voda není označena jako pitná, sprchy venkovní bez jakékoliv zástěny a poličky na odložení ručníku. Kiosek nemá ani kelímky na pivo – pouze do skla za zálohu 50,- Kč, a když sklo dojde, pivo se netočí (neuvěřitelný amatérismus)!!! Utopenec za 49,-! smažený sýr za 119,- a půl hodiny čekání! Pro karavany 2 (slovy dvě) zásuvky. Chatky zmizely, osvětlení zmizelo, na pánských záchodech tma jako v pytli, samostatná umývárka zmizela. Nový majitel to absolutně nezvládá resp. evidentně nemá na investici do přijatelného standardního zázemí, nechápu pronajímatele, proč měnil nájemce, to byla pěkná blbost a likvidace solidního léty prověřeného a osvědčeného kempu!!!!!!

 • Milos Matras:

  Ti surfovou desks kdysi vynalezli Nazi treneri kdyz sem s Ústeckym lyžarskym oddílem ( Chemička Ústi n/L )travili kazdorocní letní soustredení (sedumdesátá léta) pucodní použití tohletoho „surfovacího park a“ na šlaksnē byl tréning sjezdového postoje a posilování stehenních svalú ❗️

 • Petr:

  Po 30ti letech v létě pravidelně trávených ve Štěkni jsem v naprostém šoku! Někdo zprasil celý pravý břeh od jezu až do nevidím lomovým kamenem!!!! Přírodní břeh plný života je v PRD…. Místo přírodního prostředí výhled jak u Karlova mostu v Praze – místo přírody hromady uplácaných šedých kamenů zcela bez života, přírodní úkryty pro ryby v hajzlu! A to je tam pole, kterému občasné podemletí při povodni nemohlo uškodit, ostatně fungovalo to tak několik staletí. A teď zřejmě nějaký trotl potřeboval utratit nějaké evropské fondy a řeku dokonale zprasil. HNUS! HNUS! HNUS!

 • admin:

  Lidé jsou čím dál méně obezřetní. Tento rok se nám u jezu topilo již několik vodáků. V minulosti se toto nestávalo! Nyní se to děje opravdu často! Vodáci jezdí často pod vlivem a nemají žádné zkušenosti ani neumějí odhadnout míru rizika podle vzhledu jezu a proudu vody.

  Vždy za zvýšeného stavu vody se nepokoušejte náš jez sjíždět bočními přepady! Stačí hladina zvýšena o 20-30cm. Buď jeďte vorovou propustí středem jezu a nebo, pokud se na to necítíte, raději nesjíždějte jez vůbec! Více info jak sjíždět jez a na co si dávat pozor v samostatném článku – http://www.stekenskyjez.cz/rubrika/ceho-se-vyvarovat-pri-splouvani-a-koupani-v-okoli-stekenskeho-jezu

 • Tereza:

  Lada: ano přesně,taky jsme u toho byli a opravdu to nebyla pěkná podívaná.bylo mi kluka opravdu líno a už při mé druhé návštěvě Štěkeňského jezu vzpomínám na toho chudáka.

 • admin:

  Je to tak, bohužel… Tuto záludnost nad hranou jezu místní dobře znali a mohu jen potvrdit, že podobné případy zachycení nohy, ruky se stali v minulosti již vícekrát, zvláště po povodních byli mezi kládami větší mezery. Ovšem vždy se každého hned podařilo vytáhnout. Bohužel tohle je první utopený na našem jezu :(
  Díky tomuto případu, se ale povodí konečně rozhoupalo a klády přirazilo napevno k sobě, takže mezi nimi už není žádná mezera a podobný případ už by se neměl nikdy opakovat. Ovšem mohlo se to udělat už dávno že…to je tak se vším…

 • Lada:

  Škoda!
  Také bych rád pochválil štěkeňský jez, vodáckou lahůdku a perlu Otavy. Bohužel nemohu. Moje zážitky jsou přesně opačné. Poslední červnový týden jsem jel s partičkou Otavu a končili jsme právě ve Štěkeni. Parádní páteční dopoledne, sedíme si v pohodě u stánku s pivem, slunce pálí a já že se skočím vykoupat na jez. Celý natěšený tedy vyrazím, trochu opivněn a příjemně spokojen. Jdu rovnou na šlajsnu. V tom si všimnu, jak někdo evidentně v šoku poskakuje nahoře na jednom z pilířů a něco zoufale volá. Běžím tam a vidím kluka zachyceného nohama mezi kládami šlajsny, které horní dvě, nevím proč, byly zvedlé asi o půl metru, takže vzniklo okno, které vcuclo spodek těla až po stehna. Jeho hrudník byl proudem přimáčknut na horní klády a ruce bezvládně vlály přes jez a hlavu měl pod vodou.
  Šest lidí se ho snažilo dostat ven, rvali jsme ho co šlo, nahoře i pod jezem, spousty lidí okolo, obrovské vypětí, slzy a riskování. Bohužel bezvýsledně, řeka byla silnější.
  Profesionálním záchranářům a hasičům, kteří přijeli asi do deseti minut, trvalo další půl hodinu, než se jim podařilo bezvládné tělo vyprostit. Vyšetření, sepsání protokolů, havrani. Nedalo se nic dělat, přestože všichni moc chtěli.
  Navíc to kluk, který přijel k dědovi na prázdniny a tohle místo dobře znal. Ach jo!
  Takže to mám jinak a nejen já….

  • Je jasné že je potřeba se mít na pozoru vždy! Já jsem se na místě vyskytl dvakrát. Jednou víc vody brzy z jara, hodně velkej adrenalin a pravděpodobně i nebezpečí. Letos na pohodu, nudnej sjezd ale pohodové koupání… Je smutné že se vždy udělá náprava problému až po té co se něco stane. Bohužel tak to v naší republice je… Jestli tam jsou kluci z povodí stejný looseři jak u nás, tak se divím že je alespoň toto dokopalo něco s tím udělat!

   Na vodě často nejsou věci tak jak se zdají…

Napiš Komentář

Spojit s facebookem